Zielony Fort

W warszawskiej dzielnicy Bemowo znajduje się jeden z najlepiej zachowanych fortów w stolicy noszący imię generała Bema. Obiekt ten, nazywany początkowo Fortem Parysów, został zbudowany latach 1886-1890. Nazwa Parysów pochodzi od wsi Parysów położonej na północ od fortu (dziś w granicach Warszawy). Fort Parysów należał do drugiego (wewnętrznego) pierścienia fortów twierdzy Warszawa, zbudowanej na Życzenie cara. Otaczała go mokra fosa i podwójny wał ziemny. Wały połączone były podziemnym przejściem. W obrębie fortu znalazły się m.in. prochownia, magazyny amunicji i koszary. W 1909 roku wydano rozkaz likwidacji Twierdzy, niemniej wysadzono jedynie 2 budynki i zasypano przejście podziemne. Dzięki temu większa część fortu zachowała się do dziś.

Fort Parysów otrzymał nazwę Fort Bema (stąd nazwa dzielnicy Bemowo) w 1921 roku. W latach 1924-1939 mieściła się tu Wytwórnia Amunicji nr 1. W latach 1939-1940 fort został przejęty przez niemiecki przemysł zbrojeniowy. Znajdowały się tutaj składy amunicji i broni. Działały tu także warsztaty samochodowe. Po zakończeniu wojny funkcjonował tu krótko obóz jeńców niemieckich. Następnie Wojsko Polskie zajęło fort i przeznaczyło go na magazyny. W latach 1950-1978 fort należał do zaplecza lotniska wojskowego na Bemowie. W willach zaś, należących przed wojną do administracji Wytwórni Amunicji, zamieszkało kilku generałów. W latach 80-tych fort wraz z przyległą zabudową przekazano Centralnego Wojskowemu Klubowi Sportowemu Legia.

Dzisiaj możemy podziwiać Fort Bema w stanie prawie nie zmienionym, włącznie z prowadzącym do niego stalowym mostem. W 1999 roku teren ten przejęła Gmina Bemowo, by następnie w 2002, już jako Dzielnica Bemowo, dokonać jego rewitalizacji. Porastający fort las częściowo wycięto i przerzedzono. Wyczyszczono także fosę i wyprofilowano jej brzegi. Powstał w ten sposób park, w którym wybudowano alejki, ścieżki rowerowe i dwie nowe drewniane kładki.

Obok fortu w ciągu ostatnich kilku lat powstały bloki mieszkalne. Tworzą one zamknięte miniosiedla, z których jedno nazywa się Fort Bema. Fort Bema pełni więc obecnie funkcję parku osiedlowego, chętnie odwiedzanego przez okolicznych mieszkańców.

Kilka zdjęć Fortu Bema znajdziecie w galerii wiosennej i zimowej.

[do góry]


zdjęcie lotnicze